Portál E-ARBITER® je rozhraním pro rozhodčí řízení on-line dle příslušného doporučeného znění rozhodčí doložky. V prostředí portálu je při zahájení řízení vytvořeno soudní fórum, které slouží pro vedení konkrétního sporu.
Díky moderní procesní úpravě arbitráže v České republice (vycházející ze Zákona č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů) si mj. můžete zvolit způsob a místo vedení rozhodčího řízení, které tak lze přesunout i do oblasti datové. Celé řízení může být vedeno elektronicky - od podání rozhodčí žaloby až po rozhodčí nález. Ten však musí být následně na základě judikátu Nejvyššího soudu ČR sp. zn.: 20 Cdo 1592/2006 doručován v písemné formě.
CELÉ ŘÍZENÍ LZE POHODLNĚ VÉST Z VLASTNÍ KANCELÁŘE.
Základním předpokladem pro využívání portálu E-ARBITER® je správně uzavřená rozhodčí smlouva, která možnost užití on-line řízení zakotví. Rozhodčí řízení vedené prostřednictvím portálu E-ARBITER® umožňuje účastníkům sporu kdykoliv se po zahájení řízení do soudního fóra přihlásit. Vidí tak zde průběh sporu, všechny vložené relevantní dokumenty, důkazy a aktuální stav řízení v daném okamžiku. Odpadají výdaje za korespondenci, ztracené dopisy a nedoručená předvolání. Celé řízení lze pohodlně vést z vlastní kanceláře - bez papírování a zdržování se dopravou k jednáním. Nutností není ani používání elektronického podpisu. Komunikace je zabezpečena šifrováním, do konkrétního fóra mají přístup pouze strany sporu, jejich právní zástupci a rozhodce.
Vedení sporu on-line je výhodné zejména tehdy, když:
- činnost, ze které spor vychází nebo může nastat, je prováděna převážně či zcela prostřednictvím internetu,
- podklady pro spor jsou od počátku digitalizované,
- je třeba vyřešit spor rychle,
- je potřeba rozhodčí řízení ještě zlevnit - především při sporech o nižší částky lze díky menším poplatkům značně ušetřit.
Rozhodčí řízení vedené přes portál E-ARBITER® má následující průběh:
- podání žaloby elektronickou cestou,
- přijetí funkce rozhodcem,
- zahájení řízení a předání přihlašovacích údajů pro vstup do soudního fóra účastníkům,
- předkládání důkazů a komunikace mezi rozhodcem a stranami sporu,
- ukončení rozhodčího řízení vydáním rozhodčího nálezu opatřeného zákonnými náležitostmi.